Tipy na výlety

Výlety za přírodou

Krkonoše jsou vskutku výjimečně bohatým pohořím, plným jedinečných a neopakovatelných přírodních a krajinných hodnot. Avšak nejsou pohořím, jehož vývoj se řídil jen přírodními zákony. Poloha Krkonoš uprostřed Evropy předurčovala, že si zde člověk krok za krokem přírodu podroboval a měnil její tvář. Bohatství krkonošské přírody již po několik staletí významně ovlivňuje veškeré kulturní, historické a hospodářské aspekty naší společnosti . Krkonoše tak v pravém slova smyslu představují národní kulturní dědictví a statut národního parku, kterým se Krkonoše v roce 1963 staly, je nezbytným předpokladem, nikoli však samozřejmou zárukou zachování tak výjimečných hodnot.

Výlety za sportem

Janské lázně - sjezdovky

Ski areál Černá hora - Janské lázně je jedním z největších lyžařských středisek v ČR. Navíc je součásti Ski arény Krkonoše, která ho pomocí skibusů propojuje s dalšími areály v Peci pod Sněžkou, Malé a Velké Úpě. Lze tedy zakoupit společnou permanentku.

Sjezdovky se nacházejí na jižních až jihovýchodních svazích Černé a sousední Světlé hory, v nadmořské výšce 500 - 1260 metrů. Lyžaři mají k dispozici 2 lanové dráhy a 12 lyžařských vleků různých typů a délek. Skiareál disponuje novou osmimístnou kabinkovou lanovou dráhou, jedinou tohoto druhu v České republice. Sjezdové tratě areálu dosahují délky až 3km. Hlavní sjezdové tratě jsou vybaveny zařízením na výrobu technického sněhu. V části "Protěž" můžete od 15.12. do 18.3. využít možnost večerního lyžování. V areálu jsou sjezdové tratě od cvičných luk až po náročné sjezdovky. Pro běžkaře je pravidelně strojově upravováno 50 km tratí, sáňkaři mohou vyzkoušet 3,5 km dlouhou Černohorskou sáňkařskou cestu (volně přístupná). Přepravní kapacita vleků a lanovek je téměř 10 000 osob za hodinu.

Do Janských Lázní můžete přijet vlastním automobilem od Trutnova přes Svobodu nad Úpou nebo z druhé strany od Vrchlabí přes Čistou a Černý Důl. U dolní stanice lanovky je k dispozici parkoviště. Skibusy jezdí do Janských Lázní ze všech lyžařských středisek východních Krkonoš, ale také z Pardubic. V provozu je také linka, permanentně přepravující lyžaře mezi jednotlivými částmi areálu. Nejbližší zastávka ČD je ve Svobodě nad Úpou (cca 3,5 km).

Samozřejmostí je lyžařská škola, půjčovna lyžařského vybavení a skiservis, v obci za Lázeňským domem můžete vyzkoušet místní termální bazén nebo zajít do kina. Přímo v prostoru sjezdových tratí a u spodní stanice lanovky je několik restaurací.

Sjezdové tratě 
11× lehká (celkem 1000 m) 
3× středně těžká (celkem 5900 m) 
1× těžká (celkem 3500 m)

Vleky a lanovky 
1 lanová dráha kabinová
1 lanová dráha sedačková
13 vleků 
Celková kapacita: 11 650 osob/hod.

Doba provozu denně 8:30 - 16:00, 18:00 - 21:00 (Protěž)

Ceny

1 jízda (kabinová lanovka) - 100 Kč

1 den - 590 Kč (25.12.2007 - 16.3.2008),

             490 Kč (mimosezóna)

7 dní - 2990 Kč